19/12/2023 11:48

MİLLİ MÜCADELE’DE İLK KURŞUN’UN 105. YILI GURURLA KUTLANDI.

MİLLİ MÜCADELE’DE İLK KURŞUN’UN 105. YILI GURURLA KUTLANDI.

Milli Mücadele'de İlk Kurşun’un 19 Aralık 1918 tarihinde atılışının 105. yılı düzenlenen törenlerle kutlandı.

Kutlamalar, Numune Evler Mahallesinde bulunan İlk Kurşun Anıt alanında yapıldı.

Protokol tarafından şükran çelenginin sunulması, Saygı duruşu, İstiklal Marşı'nın okunması ve göndere Türk bayrağının çekilmesiyle başladı.

Anıt Şeref Defterini imzalayan Belediye Başkanımız Sayın Fadıl KESKİN; “Kurtuluş savaşımızı başlatan Milli Mücadelede, işgal güçlerine karşı “ İLK KURŞUN ”un atıldığı 19 Aralık 1918 tarihinin, 105. Şeref yılını kutlamanın gururu ve sevinci içerisindeyiz. 

19 Aralık 1918, Türk tarihi için çok önemli bir gündür. Korumasız, savunmasız, çaresiz görülerek asırlardır hür yaşayan bu topraklarda esaret zincirine vurulmak istenen bir avuç Türk’ün HAYIR dediği gündür. 

Milli Mücadele hareketi dünyada da mazlum milletlerin uyanış hareketi olmuştur. Değiştirilemez ve değiştirilemeyecek hakikatlerden birisi de, Milli Mücadelede diğer bir deyişle Kurtuluş Savaşında düşmana İLK KURŞUNUN 19 Aralık 1918 tarihinde Dörtyol’da KARA MEHMET ÇAVUŞ ve silah arkadaşları tarafından atılmış olmasıdır. Bu durum Genel Kurmay Başkanlığı’nın 29 Ocak 1992 tarihli resmi yazısı ile belgelenmiştir. 

Bu vesile ile ifade etmeliyim ki; ülkemizin kurtuluşunda canı pahasına emek veren Kara Mehmet Çavuşlara, Kara Hasan Paşalara, Sütçü İmamlara, Nene Hatunlara, Fadime Çavuşlara ve tüm Türk Halkına önderlik ederek Milli Mücadele’yi başlatan ve bizlere bu haklı gururu ve sevinci yaşatan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere,  tüm Kuvayı Milliye neferlerini sevgi saygı ve minnetle bir kez daha anıyoruz. Aziz ruhları şad, mekânları cennet olsun.” dedi.

İlk kurşun konulu şiir ve kompozisyon alanında derece alan öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından Anıt alanındaki tören sona erdi. Akabinde Özerli ve Yeşilköy Mahallelerinde bulunan Kara Mehmet Çavuş ve Kara Hasan Paşa’nın kabirler ziyaret edilerek Kur’anı Kerim okundu, dualarla mezarları başında anıldı.