27/10/2023 12:10

Belediye Başkanımız Sayın Fadıl KESKİN'in 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Mesajı

Belediye Başkanımız Sayın Fadıl KESKİN'in 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Mesajı

Bugün geçmişimizden aldığımız güçle, ezelden ebede büyük umutlar ve emin adımlarla, birlik ve beraberlik içerisinde yürürken geleceğimizin teminatı ve dirilişin sembolü olan Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yılını kutlamanın gururunu ve coşkusunu hep birlikte yaşıyoruz.

Tarih boyunca devletler ve medeniyetler kurmuş, hak ve adaleti insanlığa öğretmiş büyük bir milletin son kalesi olan Osmanlı Devleti, son iki yüz yılını çok uzun ve zorlu bir şekilde geçirmiştir. Güzel vatanımız üzerinde çıkarı olan birçok ülke Osmanlı’yı yıpratmak  parçalamak adına her türlü yolu denemiş, sonunda onu  hasta adam ilan ederek bütün imparatorluğu paylaşma planları yapmışlardır. Balkan Savaşları ve 1. Dünya Savaşı süresince Osmanlı Devleti birçok cephede savaşmış, ciddi kayıplar vermiş ve bu süreç 1918 yılında ne yazık ki İttifak Devletleri’nin ve dolayısıyla Türk Ordusunun yenilgisi ile sonuçlanmıştır.

Bu milletin yok olmak pahasına da olsa asla tutsak yaşatılamayacağını bilmeleri gerekenler, küllerinden tekrar doğacağını da hesap edememişlerdir. Nitekim Mondros Mütarekesine rağmen Kazım Karabekir Paşa silahlarını teslim etmemiş, Medine Müdafii Fahrettin Paşa 10 Ocak 1919’a kadar Medine’yi korumaya devam etmiştir. Bu sırada Gazi Mustafa Kemal Atatürk; 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basarak Havza ve Amasya Genelgeleri; Erzurum ve Sivas Kongreleri ile Türk Milleti’nin tamamını kapsayan bir direniş ve Kurtuluş Savaşı bilincini oluşturmuş ve Aziz Milletimizi kurtuluşa götüren bağımsızlık mücadelesinin başlamasına vesile olmuştur. Yurdun her bölgesinde temelleri atılarak sonrasında bütün Anadolu ve Rumeli’yi içine alan Müdafaa-i Hukuk cemiyeti kurulmuş, düşmana karşı direniş topyekûn başlamıştır.

23 Nisan 1920’de T.B.M.M’nin kurulmasıyla bu cemiyetler düzenli bir orduya dönüştürülmüş, kurtuluşumuzun müsebbibi bu şanlı ordu Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk komutasında tüm cephelerde Dünyanın görebileceği en büyük direniş ve taarruz harekâtları ile sonunda galip gelmiş, yurdumuz nihayetinde düşmanlardan temizlenmiştir. Bu mücadele, milletin her bir ferdinin, kadınının, erkeğinin, yaşlısının ve hatta çocuklarının emekleriyle kazanılmış ve bizlere emanet olarak bırakılmıştır.

Adlarını hayırla ve rahmetle anacağımız kahraman kadınlarımız Nene Hatunlar, Halide Edipler, Kara Fatmalar, Şerife Bacılar, Gördesli Makbule Hanımlar, Halime Çavuşlar ve daha niceleri bu savaşların kazanılmasında canla başla savaşmış, şehitlik ve gazilik mertebelerine erişmişlerdir.

Kurtuluş savaşının ardından ülkemiz tam ve bağımsız bir devlet olarak Dünyaca kabul görmüştür. 28 Ekim 1923 günü Mustafa Kemal Atatürk’ün “Efendiler, yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz” ifadesinin hemen sonraki günü, yani, 29 Ekim 1923’te yine Atatürk’ün ifadesiyle “Türk Milletinin Karakterine ve Geleneklerine En Uygun idare” olan Cumhuriyet rejimine geçilmiştir.  Halkın iradesini en uygun şekilde yansıtan yönetim biçimi olan cumhuriyet, bir asırda bu milleti muasır medeniyet seviyesine taşımış; Türk milleti ise atalarından aldığı mirası her bir ferdiyle muhafaza etmiş ve ilelebet devam ettirmeye söz vermiştir.

Atatürk, gençlere  “Cumhuriyeti biz kurduk onu yaşatacak sizlersiniz” diyerek bu görevi gençliğe emanet etmiştir. Bende gençlerimize bu emaneti korumak ve görevi yerine getirmek için bilgili, güçlü, ülkemize ve milletimize karşı sorumluluklarını bilen, dünya milletler ailesinin bir üyesi olarak dünya ile paralel yaşamayı becerebilen, istiklalimize ve istikbalimize yönelen tehlikeleri zamanında sezebilen ve bunları başarabilmek için devamlı kendisini yenileyen, dünyadaki gelişmeleri yakından takip edip bunu faydasına kullanabilen bilinçli bir gençlik olmanızı temenni ediyorum. Sizlere olan sonsuz güvenimi vurguluyor, geleceğimizin inşasındaki önemli rolünüzü unutmamanızı sizlerden rica ediyorum.

Bu kıymetli vatanı bize vatan yapan başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere vatanın bölünmez bütünlüğünü, milletin huzur ve sükununu sağlayan ve vatan uğruna  toprağa düşerek Şehitlik mertebesine ulaşan bütün Şehitlerimizi ve Gazilerimizi rahmetle anıyor manevi huzurlarında saygıyla eğiliyorum. Vatanın her köşesinde görev alan Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet mensuplarına görevlerinde üstün başarılar diliyor, kendilerine hayatlarında sağlık ve esenlik dolu günler temenni ediyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle Dünyanın en kıymetli toprakları olan aziz vatanımız üzerinde, bağımsız ve ayrılmaz bir bütün olarak bu milletin ilelebet var olacağına olan inancımı belirterek Cumhuriyet Bayramımızın 100. yılını kutlar, sevgilerimi ve muhabbetlerimi sunarım.